skip to main content

Staff Directory

Rye Neck High School

Teacher Webpages
*If a teacher's name is in blue, click the link to access the teacher's webpage
Administration
Principal
Tina Wilson  
(Principal)
Co-Directors of Guidance
Valerie Feit, Ed.D.  
Corinne Ryan  
Director of Athletics
Joseph Ceglia  
Director of Special Services
Diane Santangelo  
Faculty and Staff
Teaching Staff
Davide Bianco  
(LOTE)
Kristin Bonnici  
(Science)
Amy Bushnell  
(Phys Ed/Health)
Kelly Cappa  
(Science)
Joe Carlucci  
(Physical Ed.)
Jennifer Carpiniello  
(Social Studies)
Mara Cohen  
(ENL)
Jamie Collareta  
(PE/Health)
Caitlin Corvini  
(Music)
Linda Costelloe  
Nicole Crispinelli  
(Psychologist)
Jennifer Dallow  
(Art)
Robert Delaney  
(Science)
Trixie Dempsey  
(Math)
Joseph Dranoff  
(PE/Health)
Marissa Evangelista  
(Math)
Veronica Faraci  
(Math)
Valerie Feit, Ed. D.  
(Enrichment)
Jean Flynn R.N.  
(Nurse)
Karen Fontecchio  
(Art)
Angie Garcia  
(LOTE)
Eric Ghiozzi  
(Special Services Math)
Frank Gizzo  
(Guidance)
David Golden  
(Technology)
Theresa Gray  
(Special Services)
Thomas Graziano  
(Social Studies)
David Grazioli  
(Math)
Steve Halper  
(Technology)
Susan Hannon  
(Guidance)
Nora Hanson  
(Social Studies)
Scott Harris  
(Theater Arts)
Meghan Hyland  
(English)
Brian Iacovelli  
(Phys Ed/Health)
Kris Karam  
(LOTE/Social Studies)
Andrea Katz  
(Special Services Social Studies)
Mary Lanza  
(English)
Mark Lauten  
(English)
Nora Leonard  
(Science)
Christopher Lincoln  
(Health/P.E.)
Christopher Macli  
(Special Services English)
Amanda Mahncke  
(Guidance)
Rosina Martinelli  
(LOTE)
John Mattera  
(Music)
Linda Mazzeo  
(Special Services English)
Melinda Merkel  
(English)
Linette Milo   
(Science)
Daniel Moy  
(Science)
Anne Palombo  
(Science)
Karen Parisi  
(Social Studies)
Lori Penesis  
(Science)
Joe Perlman  
(Math)
Karen Reynolds  
(World Language)
Marcella Scalise  
(Social Studies)
Daniella Senitta  
(Speical Services)
Bozena Sidorowicz  
(World Language)
Sandra Siegel  
(Special Services)
Melissa Silva  
(Special Services)
Melissa Silva  
(Special Services)
Tyler Slater  
(Health/P.E.)
Kara Slattery  
(English)
Alicia Sokolofsky  
(Math)
Shelley Swick  
(Math/Teaching Assistant)
Dana Trani  
(Special Services Math)
Jessie Vega  
(Science-PBL)
Nadia Whiting  
(World Language)
Peter Wilson  
(Special Services Science)
Jessica Yeung  
(Music)
Clerical Staff
Dolores Ayaso  
(Attendance)
Gina Calcagni  
(High School Secretary)
Deana Colon  
(Special Services Office Assistant)
Jeannie DeBartolo  
(Special Services Secretary)
Julie Ianello  
(Athletic Secretary)
Leslie Kane  
(Guidance Secretary)
Eileen Lunnie-Lynch  
(Clerk)
Shailaja Vangala  
(Library Clerk)
Maureen Williams  
(Guidance Secretary)
Security
Sean Burke  
(High School)
Ernie Ricketts  
(Security)
Teaching Assistants
Carolann Baal  
(Supplies)
Louis Colabella  
Jeffrey Costa  
(Special Services)
Janine Rocchio  
(English & Social Studies)
Roberto Santana  
(Special Services)
Naomi Schachner  
(Special Services)
Shelley Swick  
(Teaching Assistant / Math)